Hírek
2017. Július 07. 14:53, péntek |
Belföld
Forrás: mti
Az átlagosnál jobb minőségű és nagyobb gabonatermés várható
Az aratás eddigi tapasztalatai alapján az átlagosnál valamivel nagyobb és jobb minőségű gabonatermés várható
– jelentette ki a földművelésügyi miniszteraratási szemlével egybekötött pénteki sajtótájékoztatóján, a Debreceni Egyetem Agrárkutató Intézetek és Tangazdaság, Karcagi Kutatóintézet búzatáblájánál, Karcag határában.
Az ország kenyérgabona-, takarmány- és vetőmagellátása biztosított, és exportra is jut – tette hozzá Fazekas Sándor. Máig mintegy 50 000 hektáron takarították be a búzát, a termésátlag eddig hektáronként 5,4 tonna körüli. A 236 000 hektáron vetett őszi árpa 60 százalékát aratták le, a termés minősége jó, átlaga 5 tonna körüli. Kedvező időjárás mellett ez a gabona napokon belül teljes egészében a raktárakba kerülhet.
Tart még a repce, valamint a takarmányborsó aratása is, előbbi termőterülete az idén 270 000, míg utóbbié 14 000 hektár – tette hozzá. A kenyérgabona vetésterülete az idén mintegy 950 000 hektár, kisebb, mint az elmúlt években, elsősorban az olajos növények vetésterületének növekedése miatt – jegyezte meg. Hozzátette, hogy az őszibúza növekvő hozamainak köszönhetően a teljes termésmennyiség számottevően nem változott és minden felhasználási célra elegendő. Jelezte, hogy egyre nagyobb területen termelnek GMO-mentes szóját is Magyarországon.
Az idei búzaexport-kilátásokról a miniszter azt mondta, előreláthatólag nagyjából a termés fele lesz külföldön értékesíthető a szokásos felvevőpiacainkon, elsősorban a dél-európai országokban és Németországban. Jelentős az érdeklődés Kína részéről is, ahová ugyancsak megkezdődött az export – mondta. Az árak most még nyomottak, de mivel az Európai Unió számos országában természeti csapások tizedelték a termést, a magyar kenyérgabona külpiaci eladási lehetőségei és felvásárlási árai várhatóan a továbbiakban javulnak – jegyezte meg a miniszter.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 04. 16:00, szerda | Belföld
A Mol szerint a Janaf magadabb tranzitdíjon szállít olajat
100 kilométerenként ugyan drágább a tranzitdíj, ám az Adria vezeték nagyságrendekkel rövidebb, mint a Barátság.
2026. Március 04. 12:00, szerda | Belföld
Orbán Viktor telefonon tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel
Orbán Viktor telefonon tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel - közölte a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály az MTI-vel kedden.
2026. Március 04. 09:00, szerda | Belföld
Závecz Research: Tovább nőtt a Tisza Párt előnye
A biztos részvételt ígérő, pártot választó szavazók körében a Tisza Párt jelenleg 12 százalékpontos előnnyel vezet a Fidesz–KDNP előtt – derül ki a Závecz Research februári közvélemény-kutatásából.
2026. Március 03. 15:00, kedd | Belföld
AM: sonkától a tojásfestékig, átfogó Nébih ellenőrzés zajlik egészen húsvétig
Március 2-án indul az idei tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés, melyet Tállai András az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára rendelt el.
