Hírek
2019. Szeptember 20. 05:00, péntek |
Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Az EP elítélte Törökországot, Mianmart és Iránt az emberi jogok megsértése miatt
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén elfogadott állásfoglalásában elítélte Törökországot, valamint Mianmart és Iránt az emberi jogok súlyos megsértése miatt - közölte az uniós parlament csütörtökön.
Az állásfoglalás szerint az EP-képviselők Törökországgal összefüggésben a jogállamiság helyzetének súlyos romlását emelték ki és elítélték, hogy a március végén tartott helyhatósági választásokon több demokratikusan megszavazott polgármestert terrorizmussal hoznak kapcsolatba. A képviselők bírálták, hogy a megvádolt polgármestereket önkényes módon kormánymegbízottakkal helyettesítenek, amely tovább rontja Törökország demokratikus helyzetét.
Állásfoglalásában az EP plenárisa arra szólította fel a török hatóságokat, hogy helyezzék vissza pozíciójukba a demokratikusan megválasztott tisztviselőket, akiknek megalapozatlan állítások alapján akadályozták meg, hogy elfoglalják hivatalukat.
Az Európai Parlament elítélte azt is, hogy más megválasztott tisztviselőket elbocsátással fenyegettek meg, köztük Isztambul új polgármesterét, és arra szólította fel az ország hatóságait, hogy tartózkodjanak a további megfélemlítésektől.
Az EP-képviselők Iránt arra szólították fel, hogy feltétel nélkül engedjen szabadon minden olyan önkényesen bebörtönzött jogvédő nőt, akik a homlokot részben eltakaró hidzsáb kötelező viselése ellen tiltakoznak. Valamint az összes, a véleménynyilvánítás és a békés gyülekezés szabadságának gyakorlása miatt bebörtönzött, vagy vizsgálati fogságban tartott emberi jogvédőt is.
"Az EP támogatja az emberi jogokat védelmező iráni nőket, akik a nehézségek és a várható következmények ellenére is kiállnak véleményük mellett" - fogalmaztak.
Az EP-képviselők továbbá az iráni börtönökben fogva tartott, uniós és iráni kettős állampolgárok szabadon bocsátását követelték, és arra szólították fel a hatóságokat, hogy működjenek együtt az uniós képviselettel az országban jelenleg fogva tartott kettős állampolgárok átfogó listájának összeállítása érdekében.
Mianmarral kapcsolatban az EP-képviselők elítéltek minden olyan emberi jogsértést, amelyek az ENSZ szerint az ország rohingya kisebbsége ellen elkövetett népirtásnak és emberiség elleni bűncselekménynek minősülnek.
Aggodalmuknak adtak hangot a tartós, folyamatban lévő konfliktus miatt, és ismételten felszólították a mianmari kormányt, hogy azonnal hagyjanak fel a jogsértésekkel.
Az állásfoglalás amellett, hogy elismerte a szomszédos Banglades kormányának a befogadott menekültek ellátása érdekében kifejtett erőfeszítéseit, arra szólította fel a hatóságokat, hogy ne sürgessék a rohingyák visszatérését az életüket veszélyeztető Mianmarba.
A képviselők végezetül üdvözölték az ENSZ Hágában működő legfőbb bírói szerve, a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyészének azon döntését, hogy nyomozást indít a rohingya lakosság ellen 2016 óta folyamatosan elkövetett bűncselekmények ügyében.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 07:52, csütörtök | Külföld
A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött
2024. November 19. 07:51, kedd | Külföld
Kreml: minőségileg új helyzetet teremt egy olyan döntés, amely megengedi a mélységi csapásokat Oroszország ellen
Oroszország abból indul ki, hogy minőségileg új helyzetet teremt egy arról meghozott döntés, hogy ATACMS rakétákkal csapások mérhetők Oroszország belsejébe - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.
2024. November 18. 07:49, hétfő | Külföld
Joe Biden jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverekkel
Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverzet bevetésével - közölték amerikai kormányzati tisztségviselők vezető amerikai médiumokkal.
2024. November 15. 08:06, péntek | Külföld
Kijev tagadja, hogy nukleáris fegyver készítését tervezi
Az ukrán külügyminisztérium tagadta azt a médiában megjelent információt, miszerint Ukrajna saját atombombát készíthetne, amennyiben az Egyesült Államok lecsökkenti a katonai segítség mértékét –