Hírek
2017. Február 03. 07:42, péntek |
Külföld
Forrás: mti
Az Európai Tanács elnöke szerint ideje lezárni a Líbiából kiinduló migrációs útvonalat
Ideje lezárni a Líbiából kiinduló és az olasz partokhoz vezető illegális migrációs útvonalat, ez a célunk elérhető közelségbe került - jelentette ki Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke Brüsszelben,
miután megbeszélést folytatott Fájez esz-Szarrádzs líbiai kormányfővel csütörtökön.
Tájékoztatása szerint az Európai Unió támogatja Olaszországot egy Líbiával tervezett egyetértési nyilatkozat aláírásában, amelynek célja a Földközi-tenger középső medencéjében kialakult migrációs hullám megfékezése.
Tusk kijelentette, az Európai Unió már bebizonyította, hogy képes lezárni migrációs útvonalat, utalva ezzel a Törökországgal kötött migrációs egyezményre, és arra, hogy nyugat-balkáni országok az unióval együttműködve lezárták határaikat a migránsok előtt.
Elmondta, hogy az Európai Unió kiáll az észak-afrikai országban uralkodó helyzet teljes körű politikai rendezése mellett, valamint támogatásáról biztosította a líbiai egységkormányt. Tusk reményét fejezte ki, hogy a humanitárius és biztonsági helyzet rendeződik Líbiában.
Ezzel kapcsolatban megemlítette, hogy az uniós tagországok állam- és kormányfői pénteken, nem hivatalos máltai találkozójukon megerősítik együttműködésüket Líbiával, hiszen stabilitásának megteremtésével az ország hozzájárulhat az Európára is nyomást gyakorló migrációs hullám csökkentéséhez.
Az Európai Tanács elnöke később arról tájékoztatott, hogy szerdán Paolo Gentiloni olasz miniszterelnökkel is tárgyalt az Olaszország és Líbia között tervezett egyetértési nyilatkozatról. Ez a cél elérhető közelségbe került - tette hozzá.
Tusk beszámolt arról, hogy más európai vezetők mellett Angela Merkel német kancellárral és Francois Hollande francia államfővel folytatott csütörtöki megbeszélésein abban állapodtak meg, hogy az Európai Uniónak támogatnia kell Olaszországot a Líbiával tervezett együttműködésben.
A felelősség megosztásában Európa Olaszország mellett áll - húzta alá Tusk.
Az Olaszország és Líbia között tervezett megállapodás előkészítő dokumentumát a tanácsi elnök tájékoztatása szerint csütörtökön írják alá Rómában.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 04. 11:00, szerda | Külföld
Donald Trump: az Egyesült Államok biztosítja majd a Perzsa-öblön keresztül áthaladó tengeri kereskedelmet
Az Egyesült Államok fog biztosítást nyújtani a Perzsa-öbölön keresztül áthaladó tengeri kereskedelemnek - közölte kedden Donald Trump amerikai elnök a Truth Social közösségi oldalán.
2026. Március 04. 07:19, szerda | Külföld
Az EU arra kéri Ukrajnát, hadd ellenőrizzék, mi van a Barátság vezetékkel
Ukrajna egyre nagyobb nyomás alá kerül annak érdekében, hogy engedélyezze az Európai Uniónak a Magyarországra és Szlovákiába irányuló, megrongálódott Barátság kőolajvezeték helyszíni ellenőrzését – írja a Financial Times.
2026. Március 03. 16:00, kedd | Külföld
Kínai külügyminiszter: a világ nem térhet vissza a \"dzsungel törvényéhez\"
2026. Március 03. 08:00, kedd | Külföld
Robert Fico találkozót javasol az Európai Bizottság elnökével a Barátság kőolajvezeték ügyében
Robert Fico találkozót indítványoz Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével a Barátság kőolajvezetéken történő tranzit újraindításáról
