Hírek
2021. Június 02. 15:00, szerda |
Külföld
Forrás: Kokes János, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: pixabay
Elítéltek egy cseh férfit, mert Donyec-medencében az ukránok ellen harcolt

Húsz évi szabadságvesztésre ítélte kedden egy prágai bíróság Martin Kantor 23 éves cseh állampolgárt, mert az úgynevezett Luhanszki Népköztársaság fegyveres erőinek kötelékében az ukrán hadsereg ellen harcolt.
A bíróság szerint a fiatalember cselekedete terrorista támadásnak és egyben szervezett terrorista csoport tevékenységében való aktív részvételnek minősíthető.
Csehországban ez az első eset, amikor valakit ezekért a bűncselekményekért ítéltel el - mondta Martin Bíly államügyész újságíróknak. A bírósági ítélet még nem jogerős. Martin Kantort távollétében ítélte el a bíróság, mert nem tartózkodik Csehországban. Kantor védőügyvédje kliense szabadlábra helyezését követelte.
A vádirat szerint Martin Kantor 2015-ben utazott el Prágából Oroszországba, majd illegálisan a Donyec-medencében fekvő Luhanszkba került, ahol egyéves szerződést kötött a luhanszki fegyveres erők kötelékében való szolgálatról. Mesterlövész kiképzést kapott,, és állítólag a harcokban is részt vett. A bíróság megállapította, hogy Kantor, aki valószínűleg jelenleg is Ukrajna területén él, legalább 2017 végéig szolgált a luhanszki fegyveres erőknél.
"A vádlott ellen megbízható bizonyítékokkal rendelkezünk a barátaival folytatott levelezéséből" - indokolta a bíróság döntését Jan Sott, a prágai bírói testület elnöke. Azt állította, hogy Kantor szimpatizált az oroszbarát szeparatistákkal, és segíteni akart nekik.
A hatályos cseh törvények szerint a terrorista támadásért 12 és 20 év közötti büntetés szabható ki. Kantor azért kapta a felső határt, mert a támadásokat egy szervezett terrorista csoport érdekében követte el - mutatott rá a bíróság.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 11. 07:20, csütörtök | Külföld
Orosz védelmi minisztérium: nem volt tervbe véve lengyelországi célpontok támadása
Az orosz hadsereg nem tervezte lengyelországi célpontok támadását - közölte szerdán az orosz védelmi minisztérium.
2025. Szeptember 11. 07:13, csütörtök | Külföld
Az EP nagyobb agrártámogatást szeretne a 2027 utáni uniós költségvetésben
Az Európai Parlament nagyobb és külön agrártámogatást szeretne a 2027 utáni, hétéves uniós költségvetésben, valamint kevesebb bürokráciát a gazdáknak és ösztönzőket a környezeti és társadalmi célok eléréséhez
2025. Szeptember 10. 07:37, szerda | Külföld
Izraeli-palesztin - Az izraeli hadsereg elrendelte Gázaváros kiürítését
Az izraeli hadsereg elrendelte Gázaváros teljes kiürítését a hadsereg hamarosan kezdődő hadművelete előtt - jelentette be a katonaság kedden.
2025. Szeptember 09. 07:30, kedd | Külföld
Megbukott a francia kormány a bizalmi szavazáson
Megbukott Francois Bayrou francia miniszterelnök kormánya a hétfői bizalmi szavazáson.