Városlista
2026. január 17, szombat - Antal

Hírek

2018. Szeptember 06. 07:19, csütörtök | Külföld
Forrás: Venczel Katalin, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: pixabay

Franciaországban születik a legtöbb gyerek házasságon kívül az Európai Unióban

Franciaországban születik a legtöbb gyerek házasságon kívül az Európai Unióban

Az újszülöttek hatvan százaléka házasságon kívül született tavaly Franciaországban, ami rekordot jelent az Európai Unióban. A 25 év alatt szülő nők esetében nyolcvan százalékos ez az arány

- derül ki a francia statisztikai hivatal (INSEE) adataiból, amelyeket szerdán ismertetett a Le Figaro című napilap.

Míg a házasságon kívüli szülést sokáig a társadalmi normákkal ellentétesnek tartottak, és rendkívülinek számított az 1970-es évek végéig (az arány tíz százalék alatt volt), mára teljesen mindennapossá vált - hívta fel a figyelmet az INSEE.

Az intézmény szerint a bejegyezett élettársi kapcsolat és az élettársi viszony elterjedésével, valamint miután az emberek egyre idősebb korban házasodnak, 2006 óta többen születnek házasságon kívül, mint házasságban, de az arány tavaly érte el a hatvan százalékot.

A házasságon kívüli születések rekordját Franciaország tartja az Európai Unióban, ahol a 28 tagállamból csak nyolc olyan van, ahol többen születnek házasságon kívül, mint házasságban: Franciaország mellett Szlovénia, Bulgária, Észtország, Svédország, Dánia, Portugália és Hollandia.

A sor másik végén Görögország áll, ahol a házasságon kívüli születések aránya kevesebb mint tíz százalék volt 2017-ben, megelőzve Horvátországot és Ciprust.

Az általános arány az EU-ban 42,8 százalék, Magyarországon az újszülöttek 46 százaléka született tavaly házasságon kívül.

Az INSEE szerint a francia rekord azzal magyarázható, hogy 1972 óta több olyan törvényt is elfogadott a parlament, amely fokozatosan ugyanolyan jogokat biztosított a törvényes és a házasságon kívül született gyerekeknek, s 2009-ben teljesen megszűnt a születés szerint a jog előtti megkülönböztetés.

A jelenség azonban elsősorban a fiatalok körében jellemző: minél idősebbek a párok, annál kevésbé gyakori a házasságon kívüli gyerekvállalás. A 25 év alatt szülő anyák 80 százaléka nem volt férjezett tavaly, a 25 és 39 év közötti nők esetében 57 százalékos volt az arány, a 40 év felett szülő nők esetében pedig 53 százalékos.

Franciaországban tavaly 770 ezer szülést regisztráltak, ami 1,8 százalékkal kevesebb, mint 2016-ban.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 15. 07:30, csütörtök | Külföld

Ursula von der Leyen: a grönlandiak számíthatnak ránk

Fontos számomra, hogy a grönlandiak ne csak szavakból, hanem tettekből is tudják: tiszteletben tartjuk a kívánságaikat és az érdekeiket, és számíthatnak ránk - jelentette ki az Európai Bizottság elnöke szerdán Brüsszelben.

2026. Január 14. 07:10, szerda | Külföld

Olyan képet posztolt a Fehér Ház, amin Trump Grönlandot kémleli az ablakból

Provokatív fotómontázst osztott meg a Fehér Ház: a képen Donald Trump az Ovális Iroda egyik ablaka előtt áll, tekintetét egy utólag odaszerkesztett, hatalmas Grönland-térképre szegezve.

2026. Január 13. 07:43, kedd | Külföld

Fehér Ház: az Egyesült Államok számára a diplomácia az első eszköz Irán felé, de légicsapás is \"az asztalon van\"

Az Egyesült Államok számára a diplomácia az első eszköz Irán felé, de légicsapás is \"az asztalon van\" - közölte a Fehér Ház szóvivője hétfőn.

2026. Január 12. 07:41, hétfő | Külföld

Felszólította Kubát az amerikai elnök

Donald Trump amerikai elnök az Egyesült Államokkal való megegyezésre szólította fel Kubát, miután az elveszítette legnagyobb támogatójaként Venezuelát.