Hírek
2020. Április 28. 06:12, kedd |
Külföld
Forrás: Baranyi László, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: pixabay
Romániában lassulni kezdett a koronavírus-járvány terjedése

Lassulni kezdett Romániában a koronavírus-járvány terjedése: az új megbetegedések heti összesítésekből számolt átlaga - amely április közepéig viszonylag folyamatosan emelkedett, napi 350-re -
az utóbbi öt napon már csökkenő tendenciát mutatott, és hétfőig 330 alá esett.
A stratégiai kommunikációs törzs hétfő kora délután közölt napi összesítése szerint az utóbbi 24 órában 303 emberről igazolódott be, hogy elkapta a fertőzést, ami csaknem 10 százalékkal elmarad az utóbbi hét átlagától.
Az új esetekkel 11 339-re emelkedett a betegség megjelenése óta Romániában nyilvántartásba vett koronavírus-fertőzöttek száma.
Az utóbbi napon 87 gyógyultról számoltak be, ami alig több mint fele az utóbbi hét nap átlagának. A járvány kezdete óta 3141 fertőzött hagyhatta el gyógyultan a kórházat Romániában, hétfőn az előző napi jelentésnél 9-cel kevesebben, 227-en szorultak intenzív ápolásra.
Vasárnap dél óta - az elmúlt héten átlagosnak számító - 23 újabb halálesetet regisztráltak: így a koronavírus-járvány romániai áldozatainak száma 631-re emelkedett. Külföldön további 75 Covid-19-cel diagnosztizált román állampolgár vesztette életét.
A román hatóságok a korlátozások enyhítésének menetrendjén dolgoznak: a kijárási tilalom fokozatos feloldására május 15-e - a rendkívüli állapot lejárta - után kerülhet sor. A tanfelügyelőség azt javasolta az oktatási minisztériumnak, hogy május 15-e után az első két hétben csak a záróvizsgára készülő nyolcadik és tizenkettedik osztályosok térjenek vissza legfeljebb 15-ös csoportokban a tantermekbe.
Az illetékes tárcavezetőkkel folytatott hétfői megbeszélése után Klaus Iohannis államfő megerősítette: a záróvizsgára készülő végzősök kisebb csoportokban bejárhatnak majd a felkészítőkre, de a többi diák és az egyetemi hallgatók számára a rendkívüli állapot lejárta után is zárva maradnak a tanintézmények. Az oktatás online folytatódik, a tanévet pedig az eddig szerzett jegyek alapján zárják le. Az érettségit és a nyolcadikosok vizsgáját nem halasztják el, de megszervezésüknél figyelembe veszik a járványhelyzet által megkövetelt távolságtartási szabályokat.
Iohannis azt is bejelentette, hogy hétfőtől módosítják a 65 év felettiek számára engedélyezett kijárási órarendet. A nyugdíjas korosztályhoz tartozók az eddigi 11-13, illetve 20-21 helyett, ezentúl 7-11 és 19-22 óra között hagyhatják el lakhelyüket.
A járvány által leginkább veszélyeztetett, krónikus betegségekben szenvedők számára gyakorlati útmutatót jelentetett meg hétfőn a román járványügyi társaság. Ebben egyebek mellett a fertőzés megelőzésére, a Covid-19-es betegség tüneteire, az idősek és fogyatékkal élők otthoni kezelésére, a házipatikában nélkülözhetetlen gyógyszerkészletre vonatkozó tudnivalókat gyűjtötték össze.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 11. 07:04, szerda | Külföld
Donald Trump: a katonaság addig marad Los Angelesben, amíg veszély áll fenn
A katonaság addig marad Los Angelesben, amíg veszély áll fenn – közölte Donald Trump kedden.
2025. Június 11. 06:59, szerda | Külföld
Háromnapos gyászt hirdetett az osztrák kancellár a grazi középiskolai lövöldözés miatt
Három napos gyászt hirdetett Christian Stocker osztrák kancellár a kedden történt grazi középiskolai lövöldözés nyomán, amelyben kilenc áldozat vesztette életét, az elkövető pedig öngyilkosságot követett el.
2025. Június 09. 08:09, hétfő | Külföld
A Los Angeles belvárosában tüntetők ellen villanógránátokat, könnygázt és paprikaspray-t is bevetett a Nemzeti Gárda
Los Angeles belvárosában villanógránátokat, könnygázt és paprikaspray-t is bevetettek vasárnap a Nemzeti Gárda tagjai a tüntetők ellen, akik kövekkel és egyéb tárgyakkal dobálták meg őket.
2025. Június 06. 07:30, péntek | Külföld
Donald Trump telefonbeszélgetést folytatott Hszi Csin-pinggel kereskedelmi kérdésekről
Telefonbeszélgetést folytatott Donald Trump amerikai elnök kínai hivatali partnerével, Hszi Csin-pinggel csütörtökön, szinte kizárólag kereskedelmi kérdések kerültek szóba