Hírek
2018. Április 18. 17:01, szerda |
Külföld
Forrás: Fehér Krisztina, az MTI tudósítója jelenti:
Több mint ezer év börtönbüntetésre ítéltek két ETA-terroristát
A spanyol legfelsőbb bíróság összesen több mint ezer év börtönbüntetésre ítélt szerdán két ETA-terroristát egy 2005-ben elkövetett madridi bombamerénylet miatt.
Liher Aretxabaleta és Alaitz Aramendi Juanarena vádlottakra fejenként 535 éves szabadságvesztést szabott ki a legfelsőbb bíróság, amely ezzel megerősítette a központi büntetőbíróság korábbi ítéletét az ügyben.
A bíróság megállapította, hogy a két férfi 2005 május 25-ére virradó éjjel Madridban ellopott egy furgont, amelybe nagy erejű, saját készítésű robbanóeszközt rejtett, majd azt leparkolta a spanyol főváros San Blas nevű kerületében egy forgalmas utca sarkán.
A pokolgép másnap délelőtt robbant fel, és 45 embert, köztük 14 rendőrt megsebesített.
Egy névtelen telefonáló a Baszk Haza és Szabadság (ETA) terrorszervezet nevében háromnegyed órával korábban figyelmeztette a készülő merényletre a Gara című baszk napilapot, pontosan megjelölve, hogy a robbanószerkezetet egy Renault kisteherautóban rejtették el.
A bejelentés nyomán a rendőrségnek még a robbanás előtt sikerült a helyszínre érkeznie és lezárnia a megjelölt körzetet.
A merényletet nyolc nappal azután követték el, hogy a spanyol parlament felhatalmazta a kormányt, kezdjen béketárgyalásokat a szakadár terrorszervezettel, ha az lemond az erőszakról. A tárgyalási törekvések a nem szűnő merényletek miatt zsákutcába jutottak másfél évvel később.
A független, szocialista baszk állam megteremtésért több mint 50 évig, véres merényletekkel harcoló szervezet 858 ember haláláért tehető felelőssé.
Az ETA tavaly jelentette be, hogy miután 2011-ben felhagytak a fegyveres harccal, megmaradt fegyvereiket átadják a hatóságoknak.
Az elrejtett fegyverarzenál lelőhelyeinek listáját a francia hatóságoknak juttatták el, amely több tucat fegyvert, több száz kilogramm robbanóanyagot és lőszereket is lefoglalt múlt áprilisban Baszkföld francia részén.
A madridi konzervatív kormány viszont közölte, hogy a terroristák ennek ellenére nem reménykedhetnek kedvező elbánásban vagy büntetlenségben, az ETA-nak pedig bocsánatot kellene kérnie, és azonnal fel kellene oszlatnia magát.
A Gara című baszk napilap február végén írt arról, hogy a terrorszervezetnek szándékban áll még ebben az évben beszüntetni működését.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 15. 07:30, csütörtök | Külföld
Ursula von der Leyen: a grönlandiak számíthatnak ránk
Fontos számomra, hogy a grönlandiak ne csak szavakból, hanem tettekből is tudják: tiszteletben tartjuk a kívánságaikat és az érdekeiket, és számíthatnak ránk - jelentette ki az Európai Bizottság elnöke szerdán Brüsszelben.
2026. Január 14. 07:10, szerda | Külföld
Olyan képet posztolt a Fehér Ház, amin Trump Grönlandot kémleli az ablakból
Provokatív fotómontázst osztott meg a Fehér Ház: a képen Donald Trump az Ovális Iroda egyik ablaka előtt áll, tekintetét egy utólag odaszerkesztett, hatalmas Grönland-térképre szegezve.
2026. Január 13. 07:43, kedd | Külföld
Fehér Ház: az Egyesült Államok számára a diplomácia az első eszköz Irán felé, de légicsapás is \"az asztalon van\"
Az Egyesült Államok számára a diplomácia az első eszköz Irán felé, de légicsapás is \"az asztalon van\" - közölte a Fehér Ház szóvivője hétfőn.
2026. Január 12. 07:41, hétfő | Külföld
Felszólította Kubát az amerikai elnök
Donald Trump amerikai elnök az Egyesült Államokkal való megegyezésre szólította fel Kubát, miután az elveszítette legnagyobb támogatójaként Venezuelát.
