Városlista
2025. szeptember 11, csütörtök - Teodóra

Hírek

2013. Január 05. 05:00, szombat | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Újabb remény a rák ellen

Újabb remény a rák ellen

Olyan nagyszámú sejteket fejlesztettek ki laboratóriumi kereteken belül, amelyek hatékonyan vették fel a harcot a rák és a HIV-fertőzés ellen, így potenciális kezelésként lehetne őket alkalmazni a betegségek ellen - írja a BBC. Ezek a sejtek normálisan alacsony számban vannak jelen, de a szakemberek szerint, hogyha nagy számban juttatják be azokat a páciens szervezetébe, az felturbózhatja az immunrendszert.

Szakértők szerint az eredmények ígéretesek, azonban még további vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy a kezelést biztonságosan alkalmazhassák. A kutatók vizsgálatukban az egyik, citotoxikus T-sejt nevű fehérvérsejtre koncentráltak, amelyek képesek felismeri a sejteken a fertőzések és a rák árulkodó jeleit.

A Tokyo Egyetem és a Riken Allergia és Immunilógiai Kutató Központ kutatói őssejtterápiát alkalmaztak több T-sejt előállítására. Az egyik csoport tagjainál a bőrrákot, a másiknál a HIV-fertőzést célozták meg.

A vizsgálatok csupán azt bizonyították, hogy elő tudják állítani az említett sejteket, azt egyelőre nem, hogy biztonságosan visszajuttatható a páciensek szervezetébe.

Dr. Hiroshi Kawamoto, aki a bőrrákos csapaton dolgozott, elmondta: 'A következő lépés, hogy megnézzük, hogy ezek a T-sejtek képesek-e szelektíven megölni kizárólag a rákos sejteket, anélkül, hogy az egészséges sejteket károsítsák. Hogyha igen, ez a jövő rákkezelésének hatékony módja lehet.' Hasonlókat mondott Dr Hiromitsu Nakauchi, a Tokyo Egyetem kutatója, aki szerint még nem egyértelmű, hogy a technika hatékony-e a HIV kezelésére.

A szakértők szerint azonban az eredmények biztatóak. Mivel a sejteket minden pácienshez egyénileg hozzá lehetne igazítani, így nem állna fenn a kilökődés veszélye sem. Ugyanakkor ha be is bizonyosodik a technika hatékonysága, még egy probléma felvetődik: a T-sejteket ugyanis nagy mennyiségben nehéz előállítani biztonságosan és gazdaságosan egyaránt.

Címkék: Tudomány-kutatás

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 11. 07:19, csütörtök | Belföld

MÁV: péntektől közvetlen vonatjáratokkal érhető el Beregszász és Ungvár

Péntektől közvetlen vonatjáratokkal érhető el Magyarországról Beregszász és Ungvár, miután az ukrajnai vasúthálózat fejlesztése lehetővé teszi Kárpátalja határmenti térségének könnyebb elérését

2025. Szeptember 11. 07:14, csütörtök | Belföld

Gyopáros Alpár: közel 1500 falusi kisbolt kapott fejlesztési támogatást

A Magyar Falu Program keretében közel 1500, napi fogyasztási cikket értékesítő üzlet kapott fejlesztési támogatást, legtöbbjük ezzel a bezárástól menekült meg

2025. Szeptember 11. 07:14, csütörtök | Belföld

Gyopáros Alpár: közel 1500 falusi kisbolt kapott fejlesztési támogatást

A Magyar Falu Program keretében közel 1500, napi fogyasztási cikket értékesítő üzlet kapott fejlesztési támogatást, legtöbbjük ezzel a bezárástól menekült meg

2025. Szeptember 11. 07:12, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: Magyarország teljes szolidaritását fejezi ki Lengyelországgal az éjszakai drónincidens kapcsán

Magyarország teljes szolidaritását fejezi ki Lengyelországgal az éjszakai drónincidens kapcsán, Lengyelország területi integritásának megsértése elfogadhatatlan - közölte a miniszterelnök szerdán a Facebook-oldalán.