Hírek
2025. Május 23. 07:28, péntek |
Belföld
Forrás: MTI
Varga Mihály: a fenntartható gazdasági növekedéshez stabil pénzügyi rendszer kell

A magyar gazdaság évtizedes teljesítményében a német cégeknek is kiemelt szerepe van, ezért kulcsfontosságú, hogy a vámháború okozta változékony piaci helyzetben a német gazdaság ismét erőre kapjon
- mondta Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) éves közgyűlésén csütörtökön Budapesten.
A jegybankelnök hangsúlyozta: hazánkban a kiszámítható beruházási környezet megteremtéséhez és a konjunktúra beindulásához az árstabilitás fenntartására van szükség. A jegybank új vezetése elkötelezett a tartósan alacsony infláció és a stabil pénzügyi rendszer biztosítása mellett - húzta alá.
Megemlítette, hogy 2024-ben a teljes hazai export 24,1 százaléka irányult Németországba, és egy évvel korábban, 2023-ban 20 milliárd euró közvetlentőke-befektetés érkezett Magyarországra német területekről, ami jól mutatja a kapcsolatok fontosságát. A jegybankelnök hozzátette, a német cégek számottevő jelenléte a magyar gazdaságban olyan hozzáadott értéket képvisel, amelynek a gazdasági növekedésben is jelentősége van.
Éppen ezért a magyar gazdaság elemi érdeke, hogy Németország ismét a gazdasági növekedés útjára lépjen – fogalmazott Varga Mihály. A jegybank továbbra is a közös sikerekben érdekelt a német-magyar kamarával, "a munkára készen állunk" - tette hozzá.
Az utóbbi években a világgazdaságnak három nagy kihívással is szembe kellett néznie, a Covid-világjárvány megmutatta a globális méretű gazdasági értékláncok töredezettségét, míg az orosz-ukrán háború, a szankciók és az energiaválság következtében Európa leszakadt a világgazdasági versenyben. Az amerikai vámháború pedig szintén hatással van a magyar gazdaságra, a jelentős bizonytalanság csökkenti a befektetési bizalmat, és rontja a nemzetközi piaci hangulatot.
A magyar gazdaság 2021 júniusára elérte a járvány előtti kibocsátási szintet, számos európai ország és benne a német gazdaság is ennél lassabban állt helyre. Tavaly az EU gazdasága 1 százalékkal bővült, miközben a kínai gazdaság 4 százalék feletti növekedést ért el.
A nemzetközi bizonytalanságok elhúzódása visszaesést eredményezhet Magyarországon, ugyanakkor vannak kedvező jelek a magyar gazdaságban - mondta. Ezek közé sorolta a folyó fizetési mérleg egyensúlyközeli helyzetét, a lakossági megtakarítások bővülését és a munkaerőpiac feszességét.
Mint mondta, a magyar GDP-növekedés egyelőre mérsékelt, azonban a visszatérő fogyasztás és a foglalkoztatottság tartósan magas szintje a pozitív várakozásokat erősíti.
A jegybank elsődleges célja az árstabilitás elérése, a fenntartható gazdasági növekedés - hangsúlyozta. Az áprilisi 4,2 százalékos infláció jóval kívül esik a jegybanki toleranciasávon, ezért fontosnak nevezte a várakozások hűtését.
Kitért arra, hogy a magyar bankrendszer stabil, jövedelmező, likviditása megfelelő, a hitelezés fellendülésének semmi akadálya a bankrendszer oldaláról. Júniusban a jegybank egyeztetést kezdeményez a bankokkal annak érdekében, hogy érdemben növeljék a vállalati hitelezést
- jegyezte meg.
Sávos András, a DUIHK elnöke a legfrissebb konjunktúrakutatásuk eredményét ismertetve kiemelte, a gazdasági kilátások, valamint a vállalatok foglalkoztatási és beruházási tervei rendkívül visszafogottak, és nem utalnak a magyar gazdaság érezhető fellendülésére.
A cégek háromnegyede a kereslet hiányát jelölte meg a legfontosabb kockázatok között.
Az üzleti várakozásokat illetően csaknem azonos a javulásra és a romlásra számítók aránya. Emiatt a foglalkoztatásban is legfeljebb a szinten tartást tervezik, a beruházási kiadásoknál akár visszaesés is lehetséges. A megkérdezettek harmada tervezi fejlesztési költségeinek csökkentését, míg 16 százalék tervez emelést - mondta.
A kamarai felmérés eredményeiből készített Befektetői Hangulatindex a tavalyi plusz 3 értékről mínusz 4-re csökkent 2025 tavasszal. Mivel a múltban az index alapvetően együtt mozgott a magyar gazdaság tényleges változásaival, a friss mutató is alátámasztja, hogy idén nem várható érezhető gazdasági fellendülés - közölte a DUIHK.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 18. 07:48, péntek | Belföld
Lengyel külügyi szóvivő: a Marcin Romanowskinak nyújtott menedékjog miatt rendelték haza a budapesti nagykövetet
A budapesti lengyel nagykövetet Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek Magyarországon nyújtott menedékjog miatt rendelték véglegesen haza
2025. Július 18. 07:46, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: kitiltottak három ukrán vezetőt Magyarországról
A kormány kitiltotta azt a három, a kényszerszorozásokért felelős ukrajnai tisztségviselőt Magyarország területéről, akiknek szankciós listára helyezését előző nap kezdeményezte az Európai Uniónál
2025. Július 18. 07:44, péntek | Belföld
Orbán Viktor hivatalos látogatás keretében fogadta az Egyesült Arab Emírségek elnökét
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön hivatalában fogadta Mohammed bin Zájed Ál Nahján sejket, az Egyesült Arab Emírségek (EAE) elnökét, aki első alkalommal tett hivatalos látogatást Magyarországon
2025. Július 18. 07:43, péntek | Belföld
Orbán Viktor: addig nem lesz béke, amíg Oroszország és Amerika nem állapodik meg
Addig nem lesz vége a háborúnak Ukrajnában, amig az orosz és az amerikai elnök nem ül le tárgyalni és nem születik egy nagyobb megállapodás, melynek fontos, de nem egyetlen tétele a háború